Matu kopšana

Patiesībā tam ir grūti noticēt, bet mūsu mati ir nedzīvi - tie nav nekas cits kā atmirusi ragviela. Tajos ir 98 procenti keratīna, proteīna substances, nedaudz sēra un citu vielu, piemēram, mikroelementu. Tomēr mati izskatās brīnumaini dzīvi. Bez šaubām, augdami ārā no mata sīpola, mati ir pavisam dzīvi.

Mata maisiņā tiek kombinētas olbaltumvielas, sērs un citas sastāvdaļas, un augošais mats arvien vairāk un vairāk tiek izgrūsts no mata sīpola un atstāts sava vaļā. Pēc tam mats atmirst. Mūsu mati (un nagi) ir vienīgie ķermeņa audi, kas nedzīvi izskatās tik pat labi, kā dzīvi.

No ārpuses matu atjaunot nav iespējams. Tomēr matu kopšanas līdzekļus jāizvēlas ar vislielāko rūpību. Ne visi aerosoli, matu putas, šampūni un kondicionētāji patiešām ir tik labi, kā stāsta reklāmas. Skaisti mati rodas mata sīpolā, tāpēc tieši tas diendienā pietiekamā daudzumā jāapgādā ar barības vielām - vitamīniem, minerālvielām, mikroelementiem, ogļhidrātiem, olbaltumvielām, taukskābēm un ūdeni (kopumā pavisam 70 dažādas barības vielas). Tāpat kā citām ķermeņa daļām, arī matiem ir īpašas vielas, kas tiem visvairāk nepieciešamas, proti, B2, B6 un C vitamīns, kā arī mikroelements cinks.

Vitamīns B2 augstā koncentrācijā ir sastopams pienā un visos piena produktos, piemēram, sierā, jogurtā vai biezpienā, kā arī putnu gaļā, zivīs, pilngraudu produktos, zaļajos salātos un dārzeņos. Ar B6 vitamīnu ir bagāti visi pilngraudu produkti, banāni, sojas un tofu produkti, aknas, spināti un citi zaļo lapu dārzeni, avokado, kā arī rieksti un sēklas. C vitamīnu atradīsiet svaigos augļos un dārzeņos, bet matiem svarīgā enzimviela cinks atrodas austerēs, krabjos, aknās, olas dzeltenumā, muskuļu gaļā, gliemežos un visos pilngraudu produktos. Par cik mūsdienās cilvēki aizvien biežāk sastopas ar ilglaicīgu stresu, kas ir liels cinka patērētājs, iesakām aptiekā nopirkt cinka preparātu un 30 dienas to lietot saskaņā ar pamācību.

Matu šūnas jāsargā arī no brīvajiem radikāļiem. Šīs mazās molekulas var būt pavisam nekaitīgas, ja mēs šūnas aizsargājam ar stabilu imūnsistēmu. Taču stress un nepareizs uzturs mūsu imūnsistēmu pa laikam grauj, tāpēc matiem nepieciešami četri svarīgi antioksidanti: A,C un E vitamīns, kā arī mikroelements selēns. Tos cilvēka organisms var uzņemt ar veselīgu pārtiku un dažādiem preparātiem, kas pieejami aptiekās.